70 yaşındaki judocu Mustafa Balcı, hayatını spora adadı

Samsun’da yaşayan ve hala spor hayatını sürdüren 70 yaşındaki judocu Mustafa Balcı, spor sevgisini çocukları ve torunlarına da aşıladı. Judoya 14 yaşlarında başlayan Balcı, mesleğinde veteranlarda ikişer dünya ve Avrupa şampiyonluğu, 5 Avrupa ikinciliği, 5 Avrupa üçüncülüğü, 3 de dünya üçüncülüğü elde etti.

Bir periyot boks ve güreş ile de ilgilenen, ulusal kadrolarda judo antrenörlüğü de yapan 70 yaşındaki Balcı, spor hayatını veteran judocu olarak sürdürüyor.

Balcı’nın müsaadeden giden oğulları 40 yaşındaki Tayfun ve 38 yaşındaki Ayhan Balcı da judoda ulusal sportmen olarak başarılara imza attı.

Ailede üçüncü nesilden Balcı’nın torunları 6 yaşındaki Almina, 7 yaşındaki Yusuf Mert, 11 yaşlarındaki Eslem ve Ayhan ile 12 yaşındaki Mustafa Balcı da judo eğitimi alıyor.

Mustafa Balcı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde antrenörlük yapan oğlu Ayhan Balcı’ya da takviye olarak, genç atletleri yetiştirmek için çaba ediyor.

18 YILDIR VETERANLARDA BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE BIRAKMIYOR

Mustafa Balcı, yaptığı açıklamada, judoya 1966 yılında başladığını söyledi.

Başladığı yıllarda judonun Türkiye’de pek fazla bilinmediğine dikkati çeken Balcı, “Judoyu bilfiil bırakmayan Türkiye’de bir tek benim. Foto Bahri vardı o vakitler, özel bir salon kurmuştu. Orada başladık” dedi.

Canik Belediyesi’nden emekli olduğunu belirten Balcı, öncesinde ise ulusal ekiplerde antrenörlük ve ticaretle uğraştığını anlattı.

Emekliliğinin akabinde antrenörlük hayatına devam ettiğini lisana getiren Balcı, “Yetiştirdiğim dünya ve Avrupa şampiyonu sportmenler oldu. Bir atletim, işitme engellilerde olimpiyat ikincisi oldu. Ondan evvel dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu oldu. Avrupa’da ikinci olanlar var” diye konuştu.

Son 18 yıldır Türkiye’de veteranlarda düzenlenen tüm turnuvalara katıldığını ve tamamında birinci olduğuna dikkati çeken Balcı, “Veteranlarda alt kiloda, üst kiloda fark etmedi. Ekip maçlarında da hiç yenilmedik” sözünü kullandı.

Balcı, gençlere spor yapmaları tavsiyesinde bulunarak, “Ailem de bana çekti. Onlar da sporu seviyor, aşılamışız. Onlar da devam ediyor. İki oğlum ulusal atlet. Torunlarda Türkiye dereceleri var. Okullar ortasında Türkiye şampiyonu oldu. Biri kümelerde Türkiye üçüncüsü, biri Türkiye şampiyonu oldu” diye konuştu.